Określenie “Pulmonologia Interwencyjna” coraz częściej i coraz mocniej brzmi w codziennych, medycznych przekazach. Ta niejednoznacznie zdefiniowana subspecjalizacja pulmonologiczna wywodzi się przede wszystkim z macierzystej specjalizacji, jaką są choroby płuc. Pulmonolodzy Interwencyjni zajmują się w szczególności małoinwazyjnymi, endoskopowymi oraz przezskórnymi zabiegami w diagnostyce i leczeniu chorób płuc i opłucnej. Wiele z tych procedur stanowi skuteczną, ale mniej inwazyjną alternatywę dla chirurgii klatki piersiowej.
W gronie pulmonologów interwencyjnych powstała inicjatywa połączenie rosnącej sieci wyspecjalizowanych lekarzy, pracowników służby zdrowia oraz ekspertów branżowych i technologicznych zajmujących się inwazyjną diagnostyką i leczeniem chorób dróg oddechowych, płuc i opłucnej.
Celem tej aktywności jest wzmocnienie powiązań między polskimi ośrodkami w celu poprawy opieki nad pacjentem, prowadzeniem badań w dziedzinie chorób płuc oraz usprawnienie edukacji w zakresie obecnych i nowych technologii medycznych.
W najbliższym roku planujemy przeprowadzić serię webinarów, podczas których uznane autorytety przedstawią wybrane zagadnienia oraz zostanie podjęta dyskusja dotycząca codziennych problemów i wyzwań pulmonologa interwencyjnego. Zamierzamy omówić podstawowe, endoskopowe metody diagnostyki raka płuca, poruszyć tematykę przezklatkowej biopsji płuca z uwzględnieniem elementów radiologii układu oddechowego. Docelowo chcielibyśmy stworzyć dokumenty opisujące poszczególne procedury zabiegowe, które mamy nadzieję będą pomocne w codziennej pracy pulmonologa interwencyjnego. Dokumenty takie powinny poza poprawieniem skuteczności diagnostycznej i leczniczej dać również bezpieczeństwo prawne.
W listopadzie 2024 chcielibyśmy zorganizować w Warszawie wspólne spotkanie, w czasie którego będziemy mogli lepiej się poznać.
Z pozdrowieniami
dr hab. Piotr Korczyński
dr hab. Katarzyna Górska
prof. Jerzy Soja
dr med. Maciej Gnass
dr Maciej Brudnoch
Zarząd Sekcji Pneumonologii Interwencyjnej PTCHP.