Drodzy Uczestnicy i Sympatycy Szkoły Medycyny Nuklearnej

po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią wracamy do spotkań w kontakcie. Tym razem ruszamy na północ, do wspaniałego Gdańska. Nie będziemy jednak skupiać się na urokach Długiego Targu czy Motławy, ale na złożonych problemach obrazowania ośrodkowego układu nerwowego. Ta dziedzina medycyny nuklearnej jest uprawiana tylko w nielicznych ośrodkach w Polsce. Wiedza i metodologia w tym zakresie szybko się rozwija i jest coraz bardziej potrzebna w starzejącym się społeczeństwie.

W piątek skorzystamy z wiedzy i doświadczenia specjalistów z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Celem warsztatów będzie poszerzenie umiejętności praktycznych w zakresie wykorzystania badań scyntygraficznych w wybranych chorobach neurozwyrodnieniowych. W toku zajęć nacisk zostanie położony na interpretację refundowanych badań scyntygraficznych: badania perfuzji mózgowej z Tc99m-HMPAO i badania transporterów dopaminowych- DatScan oraz relację pomiędzy objawami klinicznymi, profilem zaburzeń ruchowych, poznawczych, językowych i behawioralnych a wzorcem zaburzeń w badaniach scyntygraficznych. Przedstawiony zostanie praktyczny algorytm zastosowania badań z dziedziny medycyny nuklearnej w codziennej praktyce lekarza specjalisty zajmującego się pacjentem z chorobą neurozwyrodnieniową w świetle najnowszych wytycznych Europejskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.

W sobotę przyjrzymy się obrazowaniu ośrodkowego układu nerwowego u dzieci, m.in. w epilepsji i neuroblastoma. Na tą część warsztatów zaprosiliśmy doświadczonych specjalistów z Centrum Zdrowia Dziecka.

Pod koniec przedstawimy temat nie związany z neurologią, który występuje dość powszechnie w naszej praktyce, a nie był dotąd omawiany na żadnej z siedmiu edycji Szkoły Medycyny Nuklearnej: rak tarczycy. Na warsztatach przedstawimy typowe oraz złożone przypadki raka tarczycy, ze szczególnym uwzględnieniem roli PET/CT i SPECT/CT. Od strony klinicznej zwrócimy uwagę na najważniejsze zmiany w wytycznych dotyczących postępowania w zróżnicowanym raku tarczycy.

Wszyscy od dawna jesteśmy związani z Polskim Towarzystwem Medycyny Nuklearnej. Od tej edycji Szkoły Medycyny Nuklearnej chcielibyśmy formalnie zaakcentować nasze przywiązanie do PTMN. W związku z tym członkowie PTMN mogą uzyskać zniżkę przy rejestracji, a dzięki życzliwości Zarządu  i Prezesa, dr med. Andrzeja Kołodziejczyka, Szkoła objęta została już formalnym patronatem Towarzystwa. Jest to dla nas dodatkowe zobowiązanie, by dbać o wysoki poziom merytoryczny i organizacyjny.

Serdecznie zapraszamy na pożegnanie lata do Gdańska. Więcej informacji na stronie: www.szkolamn.pl

Rafał Czepczyński

Beata Chrapko

Bogna Brockhuis

Udostępnij to wydarzenie
Szczegóły spotkania
  • Początek
    23 września 2022 14:00
  • Koniec
    24 września 2022 14:00
  • Status
    Zakończone
  • Lokalizacja